Egy lemezgyűjtő tapasztalatai 4. rész
A cikksorozat végéhez értünk ezzel az újabb nem rövid résszel. A Camp és vele együtt BomBoLeee's (és Sebő) Records Shop 9 nap múlva nyitja kapuit. Mi már tűkön ülünk, éppen egy pavilonra várunk, legyártottunk, beszereztünk asztalokat, amire a portékát, és a technikát tesszük. A mai epizódban végigvesszük a különböző hanghordozók fajtáit, néhány magyar együttes lemezeinek értékére/árára is fény derül. Óhatatlanul egy kis hazai reggae történet is beleszövődik az írásba.
A hanghordozók fajtái/besorolásuk - néhány hazai hanghordozó elérhetősége/értéke
A vinyl lemezek A vinyl lemezeknek méret szerint három fajtáját különböztethetjük meg: a 7 inchest, a 10 inchest és a 12 inches lemezeket
A gramofon lemez - nem olyan értékes, mint gondolnánk.
Nézzük időrendi sorrendben. Először a 10” lemezek jelentek meg a piacon, azonban ezek nem vinyl lemezek voltak, hanem úgy nevezett shellac lemezek. Egy dalt rögzítettek oldalanként (kb. 3-4 percet). Kemény anyagúak, könnyen törnek és 78-as fordulaton játszhatók. Kemény anyagukból kifolyólag bár „sima” dj/hifi tűvel is lejátszhatók, a tűkopás sokkal gyorsabb, mint a vinyl lemezek esetében. Egy valamire való, ilyen lemezek lejátszására specializálódott pick up 50.000 Ft-nál kezdődik, vagy működő gramofont kell beszerezni, amit viszont bajos rákötni a mai hangrendszerekre.
E jellemzően az 1950-es évek közepéig kiadott lemezeket tapasztalataim szerint ma Magyarországon 450-600 Ft- os áron már be lehet szerezni.
A karibi stílusokat táncdal lemezeken találjuk
A 10“ lemezeket a legtöbb esetben már az 50-es években megjelentették már a mai berendezéseken lejátszható anyagú vinylen is. Közös jellemzőjük, hogy általában egy több előadó által jegyzett (úgy nevezett Various Artists) válogatás táncdal - lemezen jelentek meg a különböző dalok.
Magyarországon a karibi stílusokban már elég korán feltűntek a karibi zenék lefordított szövegei, köszönhetően többek között Harsányi Bélának, aki tulajdonképpen a külföldi sláger dalokat sokszor csak „lemagyarította”. Így már 1957-ben olyan calypso slágerek kerültek ki kezei alól, mint a Banándal, amelyet Keméndi András énekelt el, vagy a Záray Márta által előadott Tschi-Bam (ami először Shellac lemezen, majd később 7“ formátumú EP-n jelent meg), de ugyan ebbe a kategóriába tartozott számos Ákos Stefi dal is. A kiadó ekkor még a Qualiton. Ezek a lemezek általában VG minőségben 3 euróért szerezhetők be.
7inch a '60-as évek gyermeke
Időrendi sorrendben a következő méret az úgy nevezett 7inch-esek voltak, érdekes módon eleinte (legalábbis hazánkban) ezek inkább úgy nevezett (főleg válogatás) EP-k voltak, vagyis több (vagy egy) előadó dalait tartalmazták, általában 2-3 számot vágtak ki egy oldalra. Ezek 33-as fordulatú lemezek, míg az úgy nevezett single (kislemez) lemezek általában 45-ös fordulatúak.
Ha a Botrány a családbanból találtok egy példányt szóljatok légyszíves!
Talán legismertebb magyar "ska" dal a korszakból, Darvas Iván előadásában a Botrány a családban, amiről sokan úgy gondolják, hogy a Wailers-től, esetleg a Maytals-től vették át, de ennél sokkal valószínűbb, hogy vagy a 1964-es Shawn Eliott változatot, vagy Lance Percival angol komikus feldolgozását magyarosította a szerző. Ez utóbbi azért is kézenfekvő, mivel ez a verzió a 37. helyig jutott 1965- ben az angol kislemezek slágerlistáján. Darvas Iván egy évvel később énekelte fel ezt a dalt magyarul. Az az érdekesség, hogy nem vagyok benne biztos, hogy ez megjelent-e bármilyen formátumban, azonban az biztos, hogy tv-ben élőben elénekelte, hiszen erről a YT-on is fellelhető videó. Ha valakinek esetleg meglenne lemezen (akár albumon) az kiáltson!
Magyar reggae 7inchen: '80-as években két dal
A 45 fordulatú 7“ kislemezek (7“ single) már oldalanként csak egy számot tartalmaznak. A magyar „urban” lemezek egy kis része tartozik ide, néhány korai jazz felvétel, illetve egy – két magyar new wave ska/reggae felvétel jellemzően a ’80-as évekből (Fórum, GM49).
A bajai Fórum zenekar Mikor még volt súlya a szónak/Csak az a biztos, ha tele has címmel jelentetett meg kislemezt a Start kiadónál (Magyar Hanglemezgyártó Vállalat alkiadója). Ezt ma már VG+ minőségben 5-6 euróért be lehet szerezni, VG minőségben egy kicsit olcsóbban is fellelni.
A Galla Miklós vezetésével alapított GM49 zenekarnak 1982-ben jelent meg szintén a Start sublabelen a Kötöde/Hullám reggae kislemeze, amit VG+ minőségben 13 euróért Generic (sima fehér borítóval) is beszerezhetünk. A szinte vadiúj NM minőségért aztán már tényleg mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, ezt 25 euróért árulják Discogs-on.
A formátumot most ismét kezdik megtalálni maguknak a hazai zenekarok, a PASO kezdte a sort 2007-ben a Moses and The Red Sea/Joseph megjelentetésével, majd nem is olyan régen, a Kugler dobta piacra 2021-ben a Mi Utcánk kislemezét.
A PASO kislemezből egy darab elérhető a Discogs-on potom 20 euróért Ausztriából postázva nem egészen 38 euróért lehet saját példányunk VG+ minőségben.
A Kuglerből a Discogs-on nem találtok egyelőre, de remélhetőleg Szasza talál valahol és hoz nekünk le belőle a Shopba.
Haroon Ayaz - két darab kislemez
Aki pedig dub-ban utazik, annak jó hír a discogs-on találunk Aaron Hayyaz kislemezeket is, a tavalyi Knowledge-ért 17 eurót (közel 7000 Ft) kell legombolni.
A 2019-ben kiadott single-je a Holy és dub verziójából is taláható két darab ennek ára 30 euró (12 ezer Ft) körül mozog postával, természetesen Mint állapotban.
12 inch ritka mint a fehér holló
A 12” méretű lemezeket eredetileg album formátumra szánták, 33-as fordulattal, azonban a diszkóláz beindulásával, az úgy nevezett maxi lemezek már főleg 45-ös fordulaton pörögnek. A maxi lemezek hazánkban „urban style-ban” nem annyira terjedtek el, szóval ha ilyet láttok, mindenképpen megéri beruházni. Manapság egy Sub Bass Monster maxi vinyl kb. 30.000 Ft-ért árulnak a discogson, az, hogy ér – e ennyit, mindenki döntse el maga. Reggae-ben sincs túl sok 12inch a piacon, a PASO Travelling Man című maxiját a Mana Mana Records még 2020-ban jelentette meg, és VG+-NM minőségben 16 euróért már rendelhető is pl. Suefo-tól.
Haroon Ayyaz - Split 12inch
Árontól egy hivatalos 12 inchet lehet találni jelenleg a discogson, ebből egyből három példányt 25-30 euróért postával együtt. Ez egy split kiadvány, amin Joshua Hales-szel osztozik.
Egyébként a magyar énekes vágatott egy limitált példányszámú, kézzel díszített 12inchest is, az anno 12.000 Ft-ért landolt a postaládámban (most már Puli lemeztáskáját ékesíti, de erről majd egy másik posztban írunk).
Sok köztük a promo lemez
Megkülönböztetjük a Maxi 12“ -ket, és a 12“ EP-ket, míg az előbbiek általában egy-egy szám több remixét tartalmazzák, addig ez utóbbiakon pedig több különböző dalt is találhatunk. Az EP-ket általában két album közötti megjelenésként dobják piacra, míg a Maxik sokszor egy-egy album beharangozójaként jelenítik meg, vagy már egy megjelent album jobb számainak remixeit adják ki..
Az úgy nevezett 12“ Maxi single pedig nem más, mint a 7“ lemez 12“ méretű változata. A 12“ méretben számos Promo Copy feliratú lemezt találhatunk, ezek DJ-knek, rádióknak adott ingyenes bemutató példányok, általában mivel sokat pörögtek inkább VG állapotúak, és gyakran a kiadó logójával ellátott borítóban érkezik. A DJ promók, amennyiben a lemezből létezik hivatalosan kiadott 12“ maxi, általában olcsóbbak, mint a kereskedelmi forgalomban kapható kiadványok.
Hazai reggae LP-k: 2014 - ig négy kiadvány összesen
A ’80-as években egy ízig - vérig reggae LP-t adtak ki hazai együttestől, az LB27 első nagylemezéből egy található a Discogs-on (ennek minősége az eladó szerint NM) ez 50 euróba (20 ezer Ft) kerül. Tényleg csak hébe-hóba jön szembe más internetes fórumokon is, szóval azt mondanám, hogy még egy VG állapotú is 8000-10000 Ft-ot is kóstál. Amennyiben nem Pulinak adtam volna a saját borító nélküli példányomat, kb. 5000 Ft-ért árulnám.
A második vinylen kiadott lemez is az LB27 nevéhez kötődik, ez volt a Judge Day riddim album. A 2007-es kiadvány nem található jelenleg a Discogs-on, így nehéz megsaccolni az árát, de kb. 15 - 20 ezer között adnám, ha lenne. Ezt támasztja alá a Discogs is, ugyanis az utolsó darab 55 euróért kelt el még tavaly. Érdekes, hogy két éve még 15 euróért lehetett eladni ezt a lemezt, azóta valószínűleg kipörögtek az eladó példányok belőle.
2014 - két LP megjelenés
2014-ben megtört a jég és két zenekar is megjelentetett LP-t, a PASO egy válogatáslemezt, míg a The Mighty Fishers pedig az első albumukat. A PASO-ból találhatunk egy még mindig fóliázott példányt Németországból 30 euróért (öt euróért postázzák), egy hazai eladótól pedig egy-két euróért drágábban NM állapotban (igaz ez egy színes anyagra vágott lemez). A halászok első albumát a Soul Garden-t ennél olcsóbban megkaphatjuk, már 10 euróért találhatunk belőle Németországban, a jó hír, hogy úgy rémlik érkezik az LP-ből shopunkba is.
Az első dub album vinylen? Két versenyzőnk is van!
Attól függ, hogy nézzük, de ebben a kategóriában két versenyző is van, ha a megjelenés időrendi sorrendjét nézzük, akkor Lipi Criminals In Parlament - je 2018-ban jött ki. Jelenleg a színes vinyl a Discogs-on 16 eurótól kezdődnek, de az igazság az, hogy a Budapest Vinyl-nél is 6000 Ft, ami tuti játszatlan.
A címért azért harcba indulhat az Anima Sound System Shalom című albuma is, hiszen eredetileg ezt 1995-ben kiadott dub elemekben gazdag albumot újranyomták vinylen 2021-ben. Ne részegedjünk meg, hogy nincs belőle eladó a Discogs-on, ugyanis a Budapest Vinyl oldalán ez az album is 6000 Ft, és őszinte leszek bőven megéri!
Példa egy lemez értékre: PASO: Best Of...(LP)
Nézzünk egy gyakorlati példát! Németországban ez a lemez becsomagolt bontatlan állapotban, fekete nyomásban 30 euróért kapható. Az egyszerűség kedvéért 400 Ft-tal számoljuk az eurót nézzük, hogy a GS besorolási rendszerében a különböző besorolási kategóriákban, miként változik a lemez ára/értéke:
M - 12.000 Ft - fóliázott, a lemez láthatóan sosem volt használva, a papírtokon nincs változás
NM - 12.000 Ft - a lemezen nem látható semmilyen karcolás, a borítóhoz minden insert megvan, nem gyűrődött, tökéletes állapot.
VG+ - 6000 Ft - A lemezen papírkarcok láthatók, feltéve a lejátszóra semmilyen sistergés sem hallható. A borítón sarkán - oldalán enyhe kopás, régebbi árcímke nyoma, azok a lemezek is idetartoznak, ha a borítónak valamelyik sarkában egy lyukasztás látható.
VG - 3000 Ft - A lemezen látható karcok, feltéve a lejátszóra főleg számok közti szünetekben, valamint néha-néha számok alatt sercegés, vagy más alapzaj hallható. A borítón a sarkok-élek kopottak, a lemez által okozott körkopás, kisebb szakadás miatt is ebbe a kategóriába kell a lemezt sorolni.
G/G+ - 1500 - 1800 Ft - A lemezen jól látható mélyebb karcok is láthatók, hallgatás közben folyamatos az alapzaj, és serceg a lemez. A borítón nagyobb szakadás, vagy annak megragasztása látszik, Ráfirkált információ.
P/F - 600 Ft - Az ilyen lemez nem játszható (részben vagy teljesen), eldeformálódott. A borító ázás következtében hullámos, alig tartja meg a lemezt.
Tipp: Egyébként a nagyméretű album megjelenések mára szerencsére kezdenek ismét teret hódítani főleg a hip-hop, reggae és punk stílusokban, ezek jó befektetésnek mondhatók. Az én tanácsom, hogy ha megengedhetitek magatoknak akkor az új megjelenésekből, amit szerettek, kettőt vegyetek, az egyiket hagyjátok bontatlanul és csak dőljetek hátra.
Ez a többi hanghordozóra is érvényes. A vinyl lemez előnyeit sokáig lehetne ecsetelni, azért vannak hátrányok is. Most inkább ezzel foglalkoznék: mérete és súlya miatt (és sérülékenysége is számottevő) elég borsos a szállítási díj külföldi rendelés esetén. Egy példa: ha egy londoni lemezboltból szeretnél vinylt rendelni 10-50 font alatt nem fogod megúszni a szállítást, kivéve ha nagyobb tételben rendelsz (egy bizonyos szint felett lehet, hogy elengedik a postaköltséget). Másrészt az exkluzívitása miatt drágább, mint ugyanazon album stb. cd kiadása. Szóval érdemes körülnézni, hogy van-e ismerős egy – egy adott országban, aki esetleg autóval szokott hazajárni, mert akkor olcsóbb az ő címére rendelni, persze így lehet, hogy később ér ide a megrendelt áru.
További hátrány, hogy még óvatos kezelés után is idővel porosodik a lemez, és évente egyszer (ha szükséges), érdemes mosatni, egy lemezmosás kb. 800-1000 Ft, ami így nézve nem sok. De ha a gyűjtemény már 100 darabos, akkor a zsebbe kell nyúlni. Esetleg érdemes elgondolkodni azon, hogy veszünk egy saját mosót, de azért ebbe be kell fektetni. (kb. 150 ezer- 200 ezer Ft).
Magnókazetta: a reneszánszát éli
A magnókazetta reneszánszát éli, talán még az új kiadások nem feltétlenül jönnek ki ebben a formátumban túl gyakran, azonban a discogs eladások egyértelműen nőnek. Az, hogy ez minek köszönhető csak találgatni lehet, egy biztos, hogy a postázása aránylag súlya miatt is költségkímélőbb, és akár még, megfelelő csomagolás mellett, tok nélkül is postázható.
Magyarországon 1977 óta
Ami a kazettákat illeti a Phillips 1963-ban hozta létre ezt a hanghordozót és ezzel forradalmasította a zeneipart is, egyszerűen azzal, hogy „mobillá” tette a zenehallgatást. Úgy nevezett műsoros kazettákat 1966-ban adtak ki először. Magyarországon 1977-ben kezdték meg a dorogi gyárban a felvételek sokszorosítását ebben a formátumban. A 80-as évek végétől a cd elterjedéséig (hazánkban ez a 2000-es évek eleje) szinte minden kazettán jött ki (természetesen nem egyedül) a nem mainstream stílusokban pedig egyeduralkodó volt egészen a 2000-es évek elejéig. Akkor pedig nem feltétlenül a cd ölte meg mint inkább az mp3, de ez egy más történet. Szóval érdemes a kazettákat nézegetni bolhapiacokon, már nemcsak a magyar reggae, hip-hop punk kazik, hanem a nemzetközi kiadványok is egész jó árakon mennek el a netes felületeken /fórumokon.
Magyar reggae kazetták: többségében LB27
Ha a reggae kazettákat próbáljuk beárazni, egyértelműen elmondhatjuk, hogy a nemzetközi előadók albumai úgy 300-1000 Ft között mennek a facebook csoportokban, a magyar zenekarok kiadványai egy kicsit drágábbak átlagban 1000 - 1500 forintos árral számolhatunk, a Discogs-on pedig inkább az 1500 - 2500 forint a jellemző. Persze a hazai reggae történetét ismerve ez tulajdonképpen a Ladánybene 27 kazijait jelenti, rajtuk kívül a dubbal kísérletező Anima Sound System kazettákkal találkozhatunk még nagyobb számban. Az ő albumaikhoz a facebookon 1500 - 2000, míg a Discogson inkább 2000-3000 forint áron juthatunk hozzá (persze mindig az aktuális eurós áron számolva). A ritkább kiadványok közé tartoznak a CsizmáSkandúr kazik ebből jelenleg nincs elérhető kazetta a Discogs-on. A 2001 - ben az Auróra által kiadott album árát (állapottól függően) 2000 - 4000 Ft-ra saccolom. A 2004-ben a CrossRoads Records dobta piacra a Tigris albumot kazettán, ez ma a Discogs-on VG+ állapotban 10 eurónál kezdődik, már ha lehet belőle kapni.
Céanne - Ukesteady - Nálunk lesz belőle!
Az utolsó hazai reggae kazi megjelenés Céanne nevéhez kötődik, a 2017-es Ukesteady albumból egy példány tuti lesz a shopban, de a művésznő is ígért néhány darabot, érdemes lecsapni rájuk! Az utolsó darab közel 8 euróért ment el.
Mixtapek akár 5 ezer forintot is érhetnek
Sötét lónak nevezném azokat a kazetta kiadványokat, amelyeket a Discogs-on nem lehet kapni (esetleg megtalálni), és a facebook adásvételi csoportokban, a Vaterán sem jönnek szembe mindennap. Hazai reggae kazetták közül ebbe a kategóriába tartoznak a 2000-es évek elején megjelent kis példányszámú mixtape-k. Ezeknek árát/értékét csak megsaccolni lehet, én egy Bosi kazit néhány évvel ezelőtt 5 ezerért adtam el, és három ebbe a kategóriába tartozót hozok a Campre magammal.
Példa egy gyakorlati értékre: Tigris - A füsttel együtt (album)
NM - 6800 Ft -Közel tökéletes állapotban, kazettatest és a borító is mindenféle szennyeződéstől mentes.
VG+ - 3400 Ft - A kazetta testén enyhe kopás, nyomok, bemélyedések lehetnek. A szalagra nagyon gondosan ügyeltek, előfordulhatnak enyhe nyomok vagy orsókopás. Lejátszáskor minimális zaj vagy romlás.
VG - 1700 Ft - A kazetta testén szemmel látható kopás, a feliratok még olvashatók, de kopottas hatást kelt. Lejátszáskor alapzaj, de még a felvételt nem nyomja el.
G/G+ - 600 - 1000 Ft - A kazetta testén a kopás nagyfokú, feliratok nehezen vagy nem olvashatók, az összefirkált test is ebbe a kategóriába sorolja a kazit. A szalagon lehet gyűrődés, de ettől még végigjátszható, az alapzaj erős.
P/F - max. 350 Ft - A kazetta testén a papír szakadt, a felirat olvashatatlan, a szalag meggyűrödött, a kazetta továbbítóegységei hiányosak, a kazetta nehezen lejátszható, pl. szorul, vagy lejátszhatatlan.
Jó tanács: A hanghordozók cserélhető részeit (kazettánál és cd lemeznél a tok) nem számítják az árba, azonban ha tehetjük érdemes venni üres toknak (cseretok) fóliázott kazettákat. (sok főleg nem zenei kazettát, pl. nyelvoktatási kazik) lehet találni még fóliázottan. Ha új tokba rakjuk a kazikat, az első benyomás mindenképp jobb a portékáról.
CD - sokan temetik, szerintem nem csak a hobbigyűjtőknek tökéletes választás
A CD 1979-es bevezetése óta már túl van a csúcspontján, egyértelműen „leszállóágban” van a fent említett hanghordozókhoz képest, persze azért nem temetném.
Több okból sem: az egyik, hogy jó a hangminősége, a másik, hogy aránylag kedvezően lehet postázni, mivel lehet tok nélkül is küldeni. Könnyű kezelni, a lejátszók pedig mára a legelterjedtebb eszközök a háztartásokban. A történetét talán a legjobban ismerjük. A nemzetközi reggae cd-k esetén a 90-es évek közepén kiadott lemezek a legolcsóbbak összehasonlítva a vinyl, vagy kazetta verziókkal.
Egy időben sok selector cd-ről válogatta kedvenceit. Mára a legtöbben vagy mp3-ra vagy vinylre váltottak, de pl. a Campen e sorok szerzőin kívül Bodnár "Homelock" Tibi is ezzel a formátummal táncoltatja meg a nagyérdeműt!
Az írt CD-k egy idő után lejátszhatatlanná válhatnak
Egy valamire érdemes figyelni, illetve érdemes a ténnyel tisztában lenni, hogy a szerzői kiadások sok esetben CD-R formátumúak, vagyis írt cd-k, amelyek egy idő után sajnos egyszerűen lejátszásra alkalmatlan állapotba kerülnek. Erre az egyik legjobb példa a Magyar Ska 2003 válogatás. Sajnos az albumon található dalok közül jó néhányat már nem lehet lejátszani. A gyári nyomásokkal nekem még sosem volt problémám, a legrégebbi tulajdonomban lévő muzsika az első nyomású Bob Marley Legend album 1984-ból, a mai napig szépen muzsikál.
Hazai reggae cd kiadványok emelkedő értékekkel
Mint mindig az első kiadások az értékesebbek főleg, hogy ezeket még alacsonyabb példányszámban jelentették meg. Egy
előadó debüt esetleg demo kiadványa is értékesebb, mint a későbbi darabok, ezt az elméletet igazolja, hogy az első PASO, 2005-ben kiadott (demo) cd-je két
éve 30 euróért kelt el a discogs-on.
A 90-es évek elején, közepén kiadott cd lemezek pedig egy ismertebb zenekar esetén akár kétszeres áron mennek a kazetta változataikhoz képest. de pl. a második LB27 cd közel 60 eurós ára pedig 5-10- szerese a kazettáénak. Magyarországon a reggae kiadványok főleg a 2000-es évek termékei, és mivel kis példányszámban jelentek meg ezért egész jó áron kelhetnek el. A cd-k ára/értéke tartós és emelkedhet, ha egy befutott előadó albumáról, vagy fóliás, bontatlan lemezről, esetleg olyan megszűnt előadó lemezéről beszélünk amelynek újrakiadása valószínűtlen.
Példa egy gyakorlati értékre: Knotty Headz - Forgotten Roots (album)
NM - 5600 Ft - Közel tökéletes állapot, ha még játszották is a lemezt, nincs látható jele. A borító nem gyűrött, a színek élénkek.
VG+ - 2800 Ft - Néhány hajszálkarc, a lemezt akár többször is játszották, de óvatosan kezelték. A borítón kisebb gyűrődés előfordulhat, kivágás a jobb felső sarokban. (A Knotty Headz-en ilyen tuti nincs, mert nem árazták le, és lemezboltban nem volt kapható)
VG - 1400 Ft - Kicsit több karc, láthatóan használták a cd-t. A borítón kisebb (elsőre fel sem tűnő) szakadás, gyűrődés, és esetleg írás látható.
G/G+ - 600 - 840 Ft - Számos karc a lemezen, azonban teljesen lejátszható a cd. A borító erősen használt, firka található rajta, jelentős szakadás a borítón.
P/F - max. 300 Ft - A cd részben vagy egészben lejátszhatatlan. A borító „kutyarágta“, esetleg ázás egyértelmű nyomai láthatók rajta, összeragadtak az oldalai stb.
Őszinte leszek, ha lenne eladó példányom, szentimentális okokból tuti drágábban adnám ezt a lemezt, ez a hazai reggaetörténet egy megismételhetetlen pillanata, és hangmérnöki szempontból egy kicsit halkan szól a kiadvány, de akkor is én 10 ezer alatt tuti nem adnám ki a felesleges példányt a kezemből. Zsoltnak felvetettem , hogy azért kiadhatnánk kazin is reissue-ként, elvetette sajnos az ötletet!
Gondoljuk át, hogy mit és miért gyűjtünk
Most pedig következzék egy rövid és szubjektív vélemény így a végére. Az emberek nagy része szereti tárgyakkal körbevenni magát, és biztos vagyok benne, hogy sokszor észre sem vesszük, hogy milyen mennyiséget halmozunk fel valamiből. Én úgy vagyok vele, hogy ha tehetjük és van helyünk, időnk és pénzünk, akkor érdemes egy szép hanghordozó gyűjteményt fenntartanunk. Azonban ha azt látjuk, tapasztaljuk, hogy nincs időnk foglalkozni a darabokkal, időről-időre leporolni, lemezeket megmosatni, vagy már nincs mivel lejátszani sem kedvenceinket, akkor gondoljuk át, hogy ésszerű árért átadjuk/eladjuk gyűjteményünket. A Discogs egy jó iránytű, hogy megtudjuk mi, mennyit ér, de ne vegyük készpénznek, illetve ne csak az árakat, hanem a minőségi besorolást is vegyük ugyanolyan komolyan. Ahogy már írtam korábban, egy hanghordozó értékét, és hogy végül mennyiért kel el, mindig a vevő határozza meg. Ha az általunk kínált portrékát megveszik, ha nem akkor pedig vagy árat csökkentünk, vagy pedig egyszerűen megtartjuk a polcon, enni már nem kér.
Sebestyén Szabolcs
Megjegyzések
Megjegyzés küldése