Culcha Candela - Next Generation (2005, Urban)



 Akik ismerik az Afro-Soul Sound zenei ízlését, tudják, hogy két szóval lehetne leírni: szerteágazó, fúziós. Fúzió alatt a stílusok ötvözését értem, és ha ez egy lemezen történik akkor még jobb. Ami a nyelveket illeti, szinte bármi játszik nincsenek nyelvi akadályok, még akkor sem, ha nem mindent értünk. Nálam (Sebő) nyilván a német, az angol a fő irány, bár megbújik a polcon természetesen francia-kreol, de dél-afrikai xhosa, és szenegáli hip-hop is. 

Mivel Németországban a héten ünneplik a Német Egység Napját, azaz 1990. október 3-án mondták ki, hogy az NSZK és NDK ismét egy országgá válik, ezért a héten két cd-t hozok, egyik sem jellegzetes német, hanem az egyre inkább elterjedő multikulti életérzés szép példáját vettem elő. Az első nem más, mint:

Culcha Candela - Next Generation (2005, Urban)

Bár 1999 - 2001 között szerencsésen a németországi Aachenben éltem, érdekes módon a Culcha Candela zenéjével nem ott, hanem Bosi Selekta Shop-jában találkoztam először az Ó utcában. Méghozzá ennek a cd-nek a 12inches vinyl EP-jét vettem meg, és amikor feldobtam a lemezjátszó - tányérjára egyből megfogott. 

A berlini multikulti banda a társadalom-kritikus szövegekkel is megtáncoltat!

A német fű-városi zenekar tényleg igazi fúziós muzsikát szállít  közel egy órán át hallójáratainkba. Először is három nyelven tolják a vakert: angolul, németül és spanyolul. Mivel a zenekar tagjai bár mind Németországban élnek, de ugye legalább felmenőiket a Föld sok sarkából fújta össze a reggae basszus-szele. Németen kívül, kolumbiai spanyol arcokat is megmozgatják, és sokszor az olyan társadalmi problémákra felhívó dalok is táncra mozgatnak, mint a Mother Earth, ami tulajdonképpen a bolygónk múlandóságára hívja fel a figyelmet.

Reggae(ton), R&B, Hip-hop fúzió

A Culcha Candela előadásán egyrészt érződik a reggae, azonban annak is a dél-amerikai stílusokkal tűzdelt változata, jó minőségű reggaeton vibe-ok (Una Seranata), még a hip-hop alapok is átitatottak salsával (Jeder Tag Ist Ein Comeback), valamint r'n'b-vel, ez a stílusokkal bátran és jó arányban kísérletezés ad egyedi hangzást a bandának. 

Az az érdekes, hogy az első két album visszatérő a lejátszóban, azonban a későbbi muzsikák már az én ízlésemek túl pop-sikeresek. 

Tipp: More Peace, komplex hangszerelése, hegedűszólóval, és rockosabb alappal az egyik legérdekesebb dal a lemezen! 

Tipp 2.: Give Thanks egy modern roots kellemes fúvós témával, a szöveg pedig az anyák szerepének sokszor elfeledett méltatása. 

A 2000-es évek zenéi potom pénzért elérhetők eredeti formátumban

Ez alól a most taglalt lemez sem kivétel, a Discogs-on már Near Mint állapotút találunk 4 euróért (7 euró a posta), de talán jobban járunk, ha inkább körülnézünk a hazai fórumokon, a Vaterán fix 800 Ft-os áron találtam egyet, amihez hozzávesszük az 1500 Ft-os Foxposta díjat egész jól járhatunk, persze az nagy kérdés milyen állapotú a cd.  

Sebestyén Sebő Szabolcs


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Egy „lemezgyűjtő“ tapasztalatai 1. rész - A gyűjtők típusai: szenvedély hajt minket!

Giddeon Jah Rubbaal - Free Us Now (2009, Jah Rubbaal) EN review

Egy lemezgyűjtő tapasztalatai 4. rész